top of page
  • Yazarın fotoğrafıebrulyce hikayeler

VİYOLONSEL YAYININ (Arşe )MALZEMELERİ

Viyolonsel yayının en uzun, en önemli kısmına "çubuk" denir ve üç farklı malzemeden oluşabilir: pernambuco, Brezilya'dan çok yüksek kaliteli bir ağaç, karbon fiber ve çeşitli türler için genel bir terim olan Brazilwood. Brezilya'dan sert ağaçlar. 18. yüzyılda öne çıkan pernambuco viyolonsel yayları hala yapılmış en iyi yaylar olarak kabul edilir ve aynı zamanda en pahalıdır. Bununla birlikte, son yirmi yılda, karbon fiber çello yayları daha popüler hale geldi- muhtemelen üretimlerindeki gelişmeler ve ayrıca pernambuco ahşabının artan nadirliği nedeniyle. Aslında, iyi bir karbon fiber çello yayı, bir pernambuco yayının niteliklerinin çoğuna sahip olabilir. Ayrıca, fiberglastan çok ucuz bazı yaylar yapılır. Bunlar genellikle sadece yeni başlayan öğrenciler tarafından kullanılır. Oldukça dayanıklı olabilseler de, ses ve çalına bilirlik, ahşap veya karbon fiber olanlardan belirgin şekilde kalitesi daha düşüktür.


Çoğu "kurbağa" abanozdan yapılır, ancak fildişi ve kaplumbağa kabuğu gibi dekoratif öğeler de içerebilir. "Kavrama" yeri genellikle tel, ipek veya "balina kemiği" malzemesi kullanılır iken başparmak yastığı genellikle deri veya yılan derisinden yapılır. Bir viyolonsel yayının ucu ve herhangi bir ek eleman fildişi, kemik veya nikel, gümüş veya altın gibi metallerden yapılabilir. Montaj yuvarlak (en yaygın) veya sekizgen şeklinde olabilir. Yuvarlak daha gelenekseldir, ancak sekizgen yaylar daha serttir ve bu nedenle bazı cellistler tarafından beğenilir.


Bazı popüler markalar Codabow, Righetti, Hill, Nurnberger, Lamy


SİZİN İÇİN DOĞRU CELLO ARŞE’Sİ ALMAK Doğru yayı bulmak çoğu açıdan kişisel bir karardır. Yay, çalma tarzınıza uygun olmalıdır. Yeni başlayan bir viyolonsel öğrencisi iseniz, muhtemelen birinci sınıf bir yay satın almanıza gerek yoktur. Ancak, becerileriniz arttıkça ve daha kaliteli bir viyolonsel ile değişim yaptıkça, daha iyi bir yaya da geçmelisiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, bir viyolonsel yayının sağ elinizin bir uzantısı gibi hissetmesi gerektiğidir. Performans yaparken bunun hakkında düşünmenize gerek olmamalıdır ve notalar iyi bir yaydan –( ve sizden) - doğal olarak akmalıdır. Doğru olanı bulmadan önce birkaç yayı denemeniz gerekebilir. Bir yay (arşe) satın almadan önce doğal ortamınızda (okul, ev, konser salonu vb.) deneyebildiğinizden emin olun- özellikle daha pahalı bir model seçerken.

Ebrulyce Sevgiler


Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page