top of page
  • Yazarın fotoğrafıebrulyce hikayeler

Cello (Viyolonsel ) Arşesi

Güncelleme tarihi: 5 May 2022

Viyolonselin sesinin ve çalına bilirliğinin en önemli parçalarından bir parçasıdır. üretmek için ek çaba gerektirir.)


BİR VİYOLONSEL YAYININ ÖZELLİĞİ Birincisi, ağılığıdır. Yaklaşık 65 gramdan 80 grama kadar değişebilen ağırlık çeşidi vardır. Daha ağır yaylar daha fazla çaba gerektirir ve aşırı ağır bir yay ile çalmak yorucu olabilir. Öte yandan, onların ağır olması, hafif yaylardan daha fazla ses üretmeye yardımcı olabilir ve çelişkili bir şekilde, bazen daha az çabayla. (Daha hafif yaylar daha manevra kabiliyetine sahiptir, ancak örneğin sürekli bir forte

Diğer bir kalite ise dengedir. Ucuna daha yakın bir denge noktası olan bir viyolonsel yayı ağır hissettirir ve hatta bilek sorunlarına neden olabilir. Kurbağaya (tuttuğunuz siyah kısım viyolonsel yayının at kılı tutan ve gerginliğini ayarlayan kısma denir) daha yakın dengelenmiş bir yay daha hafif hissedebilir, ancak "baskı uygulamanızı" ve önemli bir ton veya ses üretmenizi imkansız hale getirir. Bir yaydaki güç ve esneklik özellikle iç içedir. Sert bir yay çok hızlı tepki verebilir, ancak yalnızca yüzeysel ses üretir- ince ve dar. Daha yumuşak, daha esnek yaylar daha zengin tonlar üretebilir, ancak bazen daha pahalıdır.

VİYOLONSEL YAYININ MALZEMELERİ Viyolonsel yayının en uzun, en önemli kısmına "çubuk" denir ve üç farklı malzemeden oluşabilir: pernambuco, Brezilya'dan çok yüksek kaliteli bir ağaç, karbon fiber ve çeşitli türler için genel bir terim olan Brazilwood. Brezilya'dan sert ağaçlar. 18. yüzyılda öne çıkan pernambuco viyolonsel yayları hala yapılmış en iyi yaylar olarak kabul edilir ve aynı zamanda en pahalıdır. Bununla birlikte, son yirmi yılda, karbon fiber çello yayları daha popüler hale geldi- muhtemelen üretimlerindeki gelişmeler ve ayrıca pernambuco ahşabının artan nadirliği nedeniyle. Aslında, iyi bir karbon fiber çello yayı, bir pernambuco yayının niteliklerinin çoğuna sahip olabilir.

Ayrıca, fiberglastan çok ucuz bazı yaylar yapılır. Bunlar genellikle sadece yeni başlayan öğrenciler tarafından kullanılır. Oldukça dayanıklı olabilseler de, ses ve çalına bilirlik, ahşap veya karbon fiber olanlardan belirgin şekilde kalitesi daha düşüktür.

Çoğu "kurbağa" abanozdan yapılır, ancak fildişi ve kaplumbağa kabuğu gibi dekoratif öğeler de içerebilir. "Kavrama" yeri genellikle tel, ipek veya "balina kemiği" malzemesi kullanılır iken başparmak yastığı genellikle deri veya yılan derisinden yapılır. Bir viyolonsel yayının ucu ve herhangi bir ek eleman fildişi, kemik veya nikel, gümüş veya altın gibi metallerden yapılabilir. Montaj yuvarlak (en yaygın) veya sekizgen şeklinde olabilir. Yuvarlak daha gelenekseldir, ancak sekizgen yaylar daha serttir ve bu nedenle bazı cellistler tarafından beğenilir.

Bazı popüler markalar Codabow ,Righetti, Hill, Nurnberger, Lamy
SİZİN İÇİN DOĞRU CELLO ARŞE’Sİ ALMAK Doğru yayı bulmak çoğu açıdan kişisel bir karardır. Yay, çalma tarzınıza uygun olmalıdır. Yeni başlayan bir viyolonsel öğrencisi iseniz, muhtemelen birinci sınıf bir yay satın almanıza gerek yoktur. Ancak, becerileriniz arttıkça ve daha kaliteli bir viyolonsel ile değişim yaptıkça, daha iyi bir yaya da geçmelisiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, bir viyolonsel yayının sağ elinizin bir uzantısı gibi hissetmesi gerektiğidir. Performans yaparken bunun hakkında düşünmenize gerek olmamalıdır ve notalar iyi bir yaydan –( ve sizden) - doğal olarak akmalıdır. Doğru olanı bulmadan önce birkaç yayı denemeniz gerekebilir. Bir yay (arşe) satın almadan önce doğal ortamınızda (okul, ev, konser salonu vb.) deneyebildiğinizden emin olun- özellikle daha pahalı bir model seçerken.

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page