top of page
  • ebrulyblog

Cello çalışırken Gamlar ve Arpejler Çalışmak Önemli mi?

Merhaba sevgili #Cello öğrencilerim,

Cello kampı müfredatı için gamlar ve arpejlerin programını yaparken,

Neden #gam ve #arpej çalışılmasının gerekli olduğunu ve uygulanması gerekliliğini anlatan bir yazımı burda sizlerle paylaşmak istedim..

Öğrencilerin çoğunluğu gam yapmaktan kaçar ve hemen parçasını çalma yolculuğuna çıkar.Oysaki çalışacağı tüm parçalar gamlardan doğmuştur.

Gamlar bestenin ana hammaddesi yada annesi demek doğru olur.

Arpejlerde gamın ana sesinin 3lüsü 5lisi dediğimiz tonun karakteristik aralık notalarıdır.Dolayısıyla arpejlerde akorlar ve çift sesler konusunda hafızamızın gelişmesi açısından önemlidir.

Gamlar ve Arpejler Çalışmak Önemli mi? Evet, kesinlikle öyle!

En sevdiğiniz şey olmasa da, gamlar ve arpejler üzerinde çalışmak, özellikle çaldığınız ilk birkaç yıl boyunca önemli bir teknik egzersizdir.

Güvenin bana - daha sonra buna bağlı kaldığınız için kendinize teşekkür edeceksiniz.

Gamlar ve Arpejler Çalışmak Neden Önemlidir? Başlamadan önce, gamlar ve arpejler arasındaki farkı netleştirelim.

Gam , tek bir oktav içinde belirli bir kalıba uyan bir dizi notadır. Model tam, yarım ve hatta üçüncü adımlardan oluşabilir.

Arpej , bir akorun notalarının hep birlikte değil, sırayla çalınmasıdır.

Bu tür teknik alıştırmalar, genel müzik çalma yeteneğinize çeşitli şekillerde fayda sağlayacaktır. Her şeyden önce, tekrarlanan egzersizler, kas hafızanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır ve harika bir kas hafızası, harika bir #müzisyen olmanızı sağlar.

Ayrıca dizi ve arpej çalışmaları aşağıdaki nedenlerle önemlidir:

Müzik teorisine pratik bir giriş sağlar Müzikteki yaygın kalıpları tanımaya başlamanıza yardımcı olur Kompozisyon anlayışınıza yardımcı olur Bu avantajlar sadece müziğin ezberlenmesini kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi müziğinizi yazabilmeniz için size harika bir teknik temel sağlayacaktır.

Gamlar ve Arpejler Çalışmak İçin İpuçları; Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun, bu birkaç ipucu, gam dizilerini ve arpejleri daha etkili bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Tüm Gamları Pratik Yapın Gamlarınızı tüm adımlardan başlayarak uygulamaya çalışın. Elbette, bu belirli notaları hiçbir zaman çalmanız gerekmeyebilir, ancak perdeler arasında hareket etme yeteneği her müzisyen için faydalıdır. Ayrıca, süper metodik olmak, uygulama seansınıza net bir yön vermenize yardımcı olabilir, böylece yarı yolda pes etme veya dikkatinizin dağılması olasılığınız azalır.

Aşırıya kaçma :) Evet, teknik egzersizler önemlidir, ancak aşırıya kaçmayın. Alıştırma sürenizin yalnızca yaklaşık yüzde 10-20'sini bunlara harcayın ve ardından daha heyecan verici diğer çalışmalarınıza geçin.:)

Cellonuza ayıracağınız vakit diliminin uzunluğu, kendinize ve enstrumandaki yetkinliğe katacağınız paha biçilemez sürekli içi dolan bir kumbaradır.

Ebrulyce sevgiler..💚🌿

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page